התקשרו עכשיו ואבוא לעזור
דף הבית   »   מערכת ביוב ביתית – תחזוקה, טיפול, תיקון ובנייה

מערכת ביוב ביתית – תחזוקה, טיפול, תיקון ובנייה

בכל בית ודירה שבהם יש מערכת מים פועלת, קיימת מערכת ביוב ביתית. חשוב שדיירי המקום יהיו מודעים לקיומה ויכירו אותה במעט. אם תבינו כיצד היא פועלת, תוכלו לדעת מה לעשות כדי לשמר אותה כמה שניתן ללא נזקים, כיצד לפעול במידה ומתגלות בעיות, וגם להבין באיזה שלב חשוב מאוד להזמין אינסטלטור שמומחה בטיפול בבעיות צנרת וביוב.

מערכת הביוב הביתית תמונת המחשה

 

כיצד מורכבת מערכת הביוב?

מערכת הביוב מורכבת מאוסף צינורות תת קרקעיים רבים, ותפקידה לדאוג לניקוז כל הפסולת היוצאת מהבית השייכת למערכת המים ונובעת מהברזים השונים – כיורי מטבח, אמבטיה, שירותים ועוד.

הפסולת הזאת מתחלקת לשניים: שפכים – מים המכילים הפרשות ויוצאים החוצה מן האסלה. דלוחין – מים שיוצאים ממערכת המים הביתית שאינם כוללים הפרשות. למשל, המים היוצאים מברזים במטבח ובאמבטיה ויוצאים דרך מערכת הניקוז החוצה. מערכת הביוב הביתית היא זו שמובילה את הפסולת המימית הביתית מהבית או מהבניין לעבר אזור ביוב ציבורי. חשוב שפעולה זו תיעשה ביעילות מרבית, מבלי  שייגרמו נזקים כמו מי ביוב שעולים וצפים על פני הקרקע, מותירים שובל ריח עז, ומהווים מטרד תברואתי.

 

 

על התקנת מערכת הביוב הביתית

כדי למנוע מפגעים, הריחות והלכלוך, מערכת הביוב הביתית מותקנת מתחת לפני הקרקע. מערכת הביוב עוברת בצינורות המצויים בעומק מספק אשר עטופים בשכבת חול ניכרת או שכבת בטון. שכבות אלו מסייעות להפרדה מהאזור העליון בקרקע. השכבות העוטפות נמצאות כאן בתפקיד כפול – גם שומרות על הצינורות מפני נזקים, וגם מונעות מחשיפת הצינורות על פני הקרקע.

ההתקנה לא מסתיימת רק בהקפדה על העומק המתאים בקרקע. הקפדה נוספת נוגעת לזוויות של הצינורות. הצינורות מותקנים בשיפועים מיוחדים ומתוכננים, כאלה שמאפשרים את הזרימה המקסימלית, החזקה והיעילה ביותר שתסייע לצינורות להתנקות במהירות. זאת מבלי שיווצרו בהם סתימות כתוצאה מהתגבשות של לכלולים שונים בהם.

 


סוגי הצינורות

מערכת ביוב ביתית בנויה מצינורות שונים. בדרך כלל צנרת ישנה בבתים שנבנו לפני זמן רב, מאופיינת בצינורות שעשויים ממתכות שונות. עם השנים הצינורות הללו מתיישנים, מתבלים, מחלידים ואף מתקלפים. הצנרת החדשה בנויה בדרך כלל מפלסטיק בצבעים שונים, חומר שמחזיק טוב יותר בסביבה מימית. חשוב לדעת מאילו צינורות בנויה מערכת הביוב הביתית, כי בהתאם לחומר ממנו עשוי הצינור גם יוחלט על אופן הטיפול בתקלות השונות. אם אין אפשרות לשקם צנרת ישנה ובלויה ממתכת, יהיה צורף להחליף אותה.

יצירת מערכת ביוב ביתית נעשית על פי כללים מדוקדקים שמסייעים לתפעולה התקין. לאחר שבוחרים את סוג הצינור יש להתחשב בגורמים כמו הרכב הפסולת הזורמת (דלוחין, שפכים וכו') וגובה הבניין, ולבחור את הקוטר המתאים לכל צינור וצינור.

בחירת קוטר הצינור היא חיונית לתפקוד זה. צינור שיהיה צר מדי עלול ליצור לחץ וצוואר בקבוק שיגרמו לתקיעות, לסתימות ויפגעו במערכת כולה. במקרה שהצינור רחב מדי יכולה להיווצר בעיה שהמים לא "יסחבו" עקב התנגדות קטנה של הצינור, מה שיגרום לתקלת זרימה של לחץ מים נמוך.

 

 

אילו תקלות יכולות להיות במערכת הביוב?

במערכת הביוב הביתית יכולות להתגלות מספר רב של תקלות. אחת התקלות הנפוצות ביותר היא סתימה בצינור שקורית בגלל הצטברות של פסולת ולכלוך שלא נשטפו היטב. אז נוצרים בצינור גושים וסתימות שמקשים על מעבר תקין של הנוזלים, שאמורים להישפך החוצה ולהיות מורחקים מסביבת הבית.

תקלה נוספת נפוצה מאוד היא נזילה בצנרת, שבדרך כלל מתרחשת בעקבות פיצוץ בנקודה מסוימת בצינור, שממנה נוזלים המים. מלבד הבעיה של הנזילה, אזור הפיצוץ יוצר מעצור טבעי ומונע זרימה תקינה של המים המלוכלכים החוצה ורחוק מהבית.

התגלתה בעיה הקשורה למים בבית? כפי הנראה מדובר בתקלה במערכת הביוב הביתית, ומומלץ לתקנה בהקדם כדי לא לגרום לנזקים גדולים ומצטברים. מהרו להזמין מומחים בתחום האינסטלציה והביוב שיוכלו לטפל במערכת הביוב הביתית שלכם ולהשיבה בהקדם לתפקוד תקין וזורם.

אורן רדה הוא אינסטלטור מוסמך, מומחה במערכת ביוב ביתית, אשר עובד באזור תל אביב והמרכז.

רדה הוא דור שני לאינסטלטורים, שמביא עימו לשטח  30 שנה של ידע ומוניטין.

הוא מתמחה בטיפול במערכת ביוב ביתית ובכל בעיות אינסטלציה: צנרת מים, איתור נזילות, שיקום קווי ביוב, החלפת צנרת ראשית, דודי שמש, שיפוץ חדר אמבטיה ושירותים ועוד.

רדה עובד עם ציוד טכנולוגי מתקדם אשר מאפשר לטפל ביעילות רבה בכל בעיה קיימת הקשורה לצנרת הבית או הבניין.

רדה מציג רמת שירות גבוהה ללקוח, הכוללת מקצועיות, אמינות ושקיפות, ומחיר הוגן.

הוא זוכה לדירוג גבוה ברחבי הרשת, ולהמלצות של לקוחות רבים שכבר זכו ליהנות מהשירות האדיב שלו, שתמיד מלווה בחיוך.

 

לייעוץ: 072-392-6556

 

תכנים קשורים:

פתיחת סתימה במקלחת

פתיחת סתימה בכיור

חידוש מערכות ביוב ללא חפירה

הקמת מערכות ביוב

שרברב- מידע מקיף על המקצוע

התקשרו עכשיו ואבוא לעזור