התקשרו עכשיו ואבוא לעזור
דף הבית   »   סודה קאוסטית שימוש וסכנות

סודה קאוסטית שימוש וסכנות

אם אתם סובלים מסתימות חוזרות ונשנות בצנרת הבית, ייתכן וכבר שמעתם על סודה קאוסטית – מחברים, שכנה שנשבעת שזה פתר לה את כל הבעיות, או דרך האינטרנט. סודה קאוסטית היא חומר כימי חזק ואפקטיבי, שעשוי לפתוח לכם את הסתימות בקלות – אבל באותה קלות הוא גם עשוי לחסל לכם חלקים מהצנרת או לפגוע בכם עצמכם בזמן השימוש. ולכן, הרבה לפני שפותחים מיכל של סודה קאוסטית ומתחילים לשפוך אותה פנימה, חובה ללמוד במה מדובר ואיך להשתמש בה. כדי להקל עליכם ולסייע לכם להישמר בתהליך, הכנו לכם מדריך מפורט על הנושא: סודה קאוסטית שימוש וסכנות. בואו נתחיל!

סודה קאוסטית באבקה

מהי סודה קאוסטית?

סודה קאוסטית עשויה מנתרן הידרוקסידי. היא מגיעה על פי רוב בתצורה אבקתית, ולעתים כנוזל. מדובר בחומר כימי חזק ועוצמתי, שברגע שהוא נתקל במים מתחיל לתסוס ולאכל את כל מה שנקרה בדרכו: חומרים אורגנים, שומנים, ולעתים אפילו מתכות קלות. מאחר וסודה קאוסטית היא עוצמתית כל כך, היא מצליחה לפתוח סתימות רבות – היא מאכלת את גושי הפסולת שהצטברו בצינור ומפנה מקום למעבר של המים שישטפו את השאריות הלאה. עם זאת, היא עשויה לאכל גם דברים אחרים, שאנחנו ממש לא מעוניינים שהיא תאכל, כמו חלקים ישנים של הצנרת ואפילו את העור של המשתמש, חלילה. כדי להימנע ממצבים בהם שימוש בסודה קאוסטית גורם לפציעה חמורה, או ממקרים בהם סודה קאוסטית מאכלת חלקים של הצנרת וגורמת להוצאה בסך אלפי שקלים על החלפת הצנרת, חשוב ללמוד להשתמש בסודה קאוסטית ולעקוב אחר ההוראות בזהירות.

 

מה כדאי לעשות לפני השימוש בסודה קאוסטית

השלב הראשון הוא להבין האם יש דרך בטוחה יותר לפתוח את הסתימה בצנרת. סתימות רבות ישתחררו בקלות אחרי שימוש בפומפה או אחרי ניקיון ידני של הפסולת בצנרת. אמנם מדובר בעבודות סיזיפיות יותר מאשר שפיכה של סודה קאוסטית לתוך הצינור, אבל יש הרבה פחות סיכוי שהן יגרמו לנזקים בלתי הפיכים. ולכן:

  • קודם כל נסו לפמפם את חור הצינור עם פומפה ולראות אם הסתימה משתחררת.
  • לאחר מכן, אם הסתימה לא השתחררה, פתחו את הצנרת מתחת לכיור ונקו את אזור הכוס ואת המשך הצנרת.
  • אם הסתימה נמצאת בעומק הצינור, נסו להשחיל פנימה קפיץ לפתיחת סתימות ולהזיז אותו עד שהסתימה תשתחרר.

 

אם כל אלו לא עבדו, ואתם עדיין לא רוצים לקרוא לאינסטלטור יצאת צדיק, ניתן לנסות להשתמש בסודה קאוסטית.

לפני השימוש בסודה קאוסטית יש לנקוט בצעדים הבאים:

  • ודאו שהצנרת שלכם לא ישנה, ושהיא עשויה מחומרים שעמידים לסודה קאוסטית (לא אלומיניום).
  • פתחו את כל החלונות והדלתות סביב כדי לגרום למעבר אוויר חלק מסביב שימנע הצטברות אדים ושאיפת אדים כימיים מזיקים.
  • לבשו כפפות גומי, חבשו מסכה שתגן על הפנים ומשקפי מגן לעיניים.
  • יבשו לחלוטין את הכיור או את האסלה, כדי שכשתשפכו באזור סודה קאוסטית היא לא תפעל במגע עם אזורים רטובים ותתחיל לאכל לכם את הכיור…

 

איך להשתמש בסודה קאוסטית

אחרי שנקטתם את כל שלבי הזהירות, קחו מיכל זכוכית או פלסטיק (אותם הסודה הקאוסטית לא תאכל) וערבבו בתוכה (בלי לגעת בחומר בעצמכם, ובלי לשאוף את האדים!) כמות של 2-3 כוסות סודה קאוסטית עם כ-4 כוסות מים. התערובת ישר תתחיל לקפוץ, לבעבע ולהתפצפץ. כעת שפכו את התערובת בזהירות ישר לתוך הצנרת, ונסו לא לפגוע בשום חפץ שנמצא מסביב. אפשר גם לשפוך את הסודה ישירות פנימה ולהוסיף מעליה מים רותחים בנפרד.

 

כעת התרחקו מהאזור וחכו במשך כחצי שעה כדי לתת לסודה הקאוסטית זמן לחדור את אזור הסתימה ולפלס למים דרך. לאחר מכן חזרו לחדר, שפכו מים רותחים לחור הניקוז ואחריהם קצת חומץ. כך תנטרלו את שאריות הסודה הקאוסטית שנמצאות בצינור.

 

כעת תוכלו לבדוק אם התהליך עבד. במידה והוא לא עבד, כנראה שהסתימה נמצאת במקום עמוק בצינור או שהחומרים שסותמים את הצינור לא מסיסים בסודה קאוסטית, ולכן יש צורך בציוד מכני מקצועי שיפעיל אינסטלטור.

 

אם אתם קוראים לאינסטלטור, חשוב מאוד ליידע אותו על כך שניסיתם לפתוח את הסתימה בעזרת סודה קאוסטית קודם לכן, כדי שהוא לא יחדיר לצינור שום חומר נוגד סודה קאוסטית ויגרום נזק לצנרת ולכם.

 

אל תשכחו שמדובר בחומר עוצמתי ומסוכן, שיש להיערך מראש לשימוש נכון בו!

בהצלחה בתהליך השימוש בסודה קאוסטית.

אורן רדה – אינסטלטור בתל אביב דור שני.

לסיוע מקצועי –  072-392-6556 (אורן)

 

קישורים נוספים להעמקה:

פתיחת סתימה במקלחת

פתיחת סתימה באסלה

 

התקשרו עכשיו ואבוא לעזור