התקשרו עכשיו ואבוא לעזור
דף הבית   »   תיקון מרזבים והתקנת מרזבים

תיקון מרזבים והתקנת מרזבים

כשיורד גשם בחוץ הבית שלנו הוא המקום שמגן עלינו, מעניק לנו קורת גג בטוחה, שומר עלינו יבשים ומאפשר לנו לאחסן רהיטים וחפצים בבטחה – עד הרגע בו פתאום המים חודרים הביתה בלי אזהרה. כדי למנוע ממים שמצטברים באזור גג הבית לחדור פנימה, קיים מנגנון שימושי במיוחד שמוצמד לכל גג: המרזב. איך מבצעים התקנת מרזבים יעילה, שתסייע לכם להישאר יבשים במשך שנים ארוכות? מתי יש לבצע תיקון מרזבים? כדי לענות על כל השאלות, יצרנו עבורכם את המדריך המלא לתפקוד מרזבים תקין.

תיקון מרזבים

סוגי מרזבים

ממש כמו שקיימים בשוק עשרות סוגי גגות שונים, כך גם קיימים מרזבים שונים שכל אחד מהם מתאים לתנאי שטח אחרים. באופן כללי, התקנת מרזבים תיעשה לרוב באחת מהשיטות הבאות:

 

 • מרזב פנימי: את המרזב הפנימי מתקינים בתוך קיר הבית, במטרה לגרום לאזור להיראות מינימליסטי ולהסוות את הצינור. לרוב, מרזבים פנימיים עשויים מחומר פלסטיק כמו PVC או אפילו בתוך יציקת בטון. יתרונות המרזב הזה טמונים במראה הנקי ובכך שהוא מוגן מפני נזקי מזג האוויר או חיות. החיסרון העיקרי בו הוא שכדי לתקן או להתקין מרזב פנימי יש צורך בעבודה בתוך הקיר, שהיא מורכבת בהרבה ולעתים אפילו בלתי אפשרית.
 • מרזב חיצוני: מרזב מומלץ שפועל באותה דרך – אוסף את המים מהגג בשיפוע ומוליך אותם דרך צינור חיצוני לעבר הקרקע. היתרון במרזב חיצוני הוא בכך שקל לטפל בו. החסרונות שלו הם שמדובר במרזב שמופיע מחוץ לבית ולכן נראה פחות אסתטי, והעובדה שמרזב חיצוני פגיע יותר לנזקים. בעיה זו נפתרת לרוב באמצעות שימוש במרזב שעשוי מחומר עמיד וחזק: PVC, אלומיניום או פח.
 • מרזב קולטן: מרזב שמשמש לרוב בבתים פרטיים עם גגות רעפים. במקום לרכז את המים בנקודה אחת, בשיפוע, ואז להוריד אותם למטה דרך צינור – המרזב הקולטן בנוי מצינור שמקיף את הגג וכך הוא קולט יותר מים בבת אחת ומגן על שולי הגג מפני נזילה וחדירת מים לתוך הקירות.

 

אילו סימנים יעידו על בעיה במרזב?

פעמים רבות תהיו עדים לנזילת מים לאורך הקיר בזמן גשם, ותחשבו שמדובר בבעיית איטום, בעוד בעצם – מדובר בבעיה שלא דורשת תיקון איטומים או גגות אלא תיקון מרזבים. במקרה כזה נמליץ להיעזר בבעל מקצוע מומחה למרזבים ולעבודות גובה, משום שהוא יידע לאבחן את מקור הבעיה האמיתי ולאחר מכן לבצע תיקון מרזב תואם.

 

סימנים נוספים שיאותתו על כך שייתכן והמרזב שלכם תקול הם עובש שמתפתח בצורה לא צפויה בקירות או בחלקו החיצוני של הבית, קירות לחים, כתמי מים, ריח רע בבית או רטיבות תחת המרצפות.

 

מדוע נגרמות תקלות במרזב?

למרזב, כמו לכל חלק בבית, יש אורך חיים מוגבל. מרזב חזק ואיכותי עשוי להחזיק מעמד לאורך שנים ולעמוד בגבורה בנזילת אלפי ליטרים של מים, אך בשלב מסוים הוא יתבלה או יינזק ואז תצטרכו לדאוג לתיקון מרזבים איכותי. להלן מספר גורמים שעשויים לגרום להיווצרות תקלות במרזב:

 • לכלוך שחודר לתוך המרזב: עפר או בוץ, פסולת, חפצים או עטיפות – כולם עשויים להיסחף עם הגשם ולהגיע לתוך המרזב. לאחר זמן מה יצטברו בתוך המרזב גושי פסולת שימנעו מהמים לזרום היטב וישפיעו על היווצרות סתימות, פיצוצים, סדקים והצפות ונזקים שונים הנובעים מחדירת המים.
 • חלודה: מרזב ישן ושחוק עשוי לפתח חלודה וזו תגרום להתפוררות ולהיסדקות המרזב.
 • מרזב מעוקם: מרזב שניזוק ממכה או מרוח חזקה וכתוצאה מכך לא יוביל את המים ישירות החוצה עשוי להוביל להצפות ולנזילות.
 • התקנת מרזבים לקויה: התקנת מרזבים דורשת תכנון קפדני. יש להציב את פתח יציאת המרזב בנקודה הנמוכה ביותר בגג ולבדוק שהשיפועים השונים בו וכל מערכת צינורות הניקוז הנדרשים לניקוז המים מכל אזורי הגג, כולם מקבלים את מי הגשם במהירות. אם חלק מהמרזבים מותקנים באזורי ביניים ולא בנקודות הזרימה האינטואיטיביות של מי הגשמים, המים ייקוו בשלוליות ובסדקים בגג ובכך ייגרמו נזקים לבית.

 

תיקון מרזבים

התגלתה בעיה במרזבים? כעת, איש צוות מומחה לעבודות גובה ולתיקון מרזבים יוכל לפתור אותה בעזרת מספר טכניקות שונות, בהתאם לסוג המרזב ולמיקום הבעיה.

כאשר הבעיה במרזב נובעת מסדק ניתן לאתר את מיקומו באמצעות החדרת מצלמה ייעודית לתוך המרזב. הצילום מאפשר לבדוק את מצב הברגים והחיבורים של המרזב ולהבחין באזורים סדוקים.

 

טכניקת התיקון הראשונה רלוונטית לבעיות סתימה במרזבים, והיא כוללת פתיחה חוזרת שלהם. פתיחת מרזב מתבצעת בדומה לפתיחת צינור על ידי אינסטלטור, בשימוש בטכניקות שאיבה, ואקום, קפיץ או פינוי פסולת ידני.

הטכניקה השנייה כוללת ביצוע תיקון למרזב בו התרחש פיצוץ או נוצר סדק, על ידי החדרת מעטפת פנימית חדשה למרזב כדי ליצור שכבה נוספת. שיטה זו נקראת אינוורסיה של מרזבים והיא מומלצת מאוד לבעלי בתים ישנים שלא רוצים לבצע החלפה מלאה של כל המרזב משיקולי עלות. בשיטה זו ראשית יוצקים שרוול בד חדש לפי מידות המרזב הישן, לאחר מכן מחדירים אותו בשיטת לחץ עם דבק ומפעילים חום חזק. התוצאה מתקבעת היטב ויוצרת מרזב חדש-ישן שיתפקד מצוין לאורך עשרות השנים הבאות. בשיטת תיקון מרזבים זו מתבצע שימוש ברובוט ייעודי שמוחדר לצינור כדי ליישר את עיקומי המרזב ולהסיט מכשולים מהדרך. בסיום יתבצעו פתיחה של המרזב במיקומים נדרשים, כמו גם סקירה חוזרת של המרזב תוך שימוש במצלמה פנימית כדי לוודא שכל הבעיות אכן תוקנו.

בפעמים אחרות תיקון המרזב יתבצע על ידי תכנון מחודש שלו: אם הבעיה נוצרה מאחר והמרזב לא ניצב במיקום הנמוך ביותר או שהמים לא זרמו אליו מכל מיקומי הגג, תידרש בדיקה של אופן זרימת המים ולאחר מכן תכנון חוזר של מיקומי המרזב. ניתן לבצע התקנת מרזבים חדשים בגג או לשפץ את המרזבים הקיימים כדי שהמים יזרמו בהם כהלכה.

 

התקנת מרזבים חדשים

התקנת מרזבים מקצועית דורשת הכרות עם מספר היבטים משמעותיים של תכנון גגות, אינסטלציה וביצוע עבודות גובה. ראשית, על מתקין מרזבים להכיר את כל נהלי הבטיחות לביצוע עבודות גובה – כולל קשירה, אופני טיפוס וטכניקות אבטחת המתקין. שנית, רצוי שמתקין המרזבים יהיה גם אדם שמבצע עבודות גג ואיטום. ההיכרות עם צורת בניית הגג ועם טכניקות איטום גגות מסוגים שונים תסייע לו לתכנן את המרזב באופן אופטימלי ולשמור על פוטנציאל תקלות נמוך. לבסוף, מתקין מרזבים שמכיר מערכות אינסטלציה ייטיב להשתמש בטכניקות איטום צינורות ולפתור בעיות קיימות במרזבי הבית.

התקנת מרזבים

 

תהליך התקנת המרזבים יכלול:

 • מדידה של הגג והשיפועים השונים שלו.
 • מציאת המיקומים הנמוכים ביותר באזורים השונים.
 • התאמת חורי ניקוז שיובילו את המים למרזב בכל אחד מהצדדים בהם יוצבו מרזבים.
 • התאמת קווי הניקוז לרוחב הגג עצמו – על גבי הרצפה, או בעזרת צינורות ניקוז של מרזב קולטן.
 • התקנת צינור המרזב שמוריד את המים המתנקזים לקרקע.

 

בנוסף להתקנת המרזב עצמו, על מתקין המרזב לשים לב לאזור אליו ייצאו המים, בקרקע ליד הבית, כך שהם יתנקזו לאזור פתוח עם אדמה ויכולת לחלחל מטה כמי תהום.

 

מניעת היווצרות סתימה במרזב

מומלץ מאוד לבצע ניקוי מרזבים מדי שנה לפני החורף. הניקוי יכלול הוצאת עלים יבשים, עפר ופסולת מהמרזב, ופינוי המקום לקראת הגשמים.

 

לכל שאלה בנושא תיקון והתקנת מרזבים אני לרשותכם 072-392-6556 אורן רדה.

התקשרו עכשיו ואבוא לעזור