התקשרו עכשיו ואבוא לעזור
דף הבית   »   טיפול בהצפה: הצפה בבית או במקום העבודה

טיפול בהצפה: הצפה בבית או במקום העבודה

לרוב מים לא עושים לנו בעיות: הם משמשים אותנו לשתייה ולרחצה ובאים מהצנרת בלי שנצטרך לחשוב עליהם פעמיים. אך במידה ומשהו משתבש – הצפה כתוצאה משיטפון, בעיה בתשתיות, פיצוץ בצנרת או גשם עז – מתחיל בלגן גדול. פתאום יש צורך בשאיבת הצפות כדי להימנע מנזקים לא-הפיכים לתשתיות הבית, הטיפול בהצפה צריך לכלול שיקום של רהיטים שנפגעו כתוצאה מהמים, ולא תמיד אנחנו יודעים מה לעשות ברגע שמשהו לא כשורה. אז בשביל להתכונן ליום סגריר שיציף אתכם בגשם, ולהכיר את נוהל הפעולה הרצוי במקרה של פיצוץ בצנרת והצפה בבית או במשרד – בואו נדבר על איך מטפלים בהצפה.

הצפה בבית

גורמים להצפות

כל מקור מים שהופך לבלתי מבוקר עלול להיות מקור להצפות, בין אם הוא מהטבע או חלק ממערכת הבית או העבודה שחל בו שיבוש. כמה מהגורמים המרכזיים להצפות הם:

  • שיטפון כתוצאה מגשם: אולי אתם זוכרים איך בחורף 2019 למדו זאת תושבי תל אביב על בשרם, כאשר העיר הוצפה בגשם וגבתה נזקי רכוש ופגיעות בנפש. תשתיות בערים רבות בהן לרוב כמות הגשם אינה חריגה לא בנויות להיפטר בבת אחת מכמות מים מסיבית – ואם ארובות השמים נפתחות למשך שעות ארוכות ברצף התוצאה עלולה להיות הרת אסון ולגרום נזקי רכוש עצומים ופגיעה בחיי אדם. הצפות שנוצרות מגשם דורשות שאיבת הצפות מיידית באמצעים חזקים כדי להימנע מנזקים משמעותיים לכל דירת קרקע שניצבת בנתיב המים.
  • שיטפון שנסחף מאזור אחר: מחזה פחות שכיח בארץ, אך גם בו נהוג לטפל בשיטת שאיבת הצפות רגילה כדי למנוע נזקים לבתים שנמצאים באזורי הסחף של השיטפון.
  • הצפה כתוצאה מפיצוצי צנרת בבית או במשרד: כשצינור או חיבור לצינור מתפוצץ והמים מתחילים לזרום ממנו החוצה, הבית נמצא בבעיה. אם הזרם חלש כנראה שתיווצר נזילה אותה צריך לאתר ולטפל במהירות כדי למנוע סכנת קורוזיה או עובש ופגיעה בריאותית, ואם הזרם חזק – תיווצר הצפה. טיפול בהצפה כזו ידרוש שאיבת מים מהירה ומיידית ושיקום של הצנרת ושל הקיר, כדי למנוע פגיעה הרסנית בקירות, ברצפה וביסודות הבית.
  • הצפה כתוצאה מסתימה בביוב: לצערנו, אף צנרת אינה חסינה לסתימות – אם נכנסת אליה כמות גדולה של פסולת ולכלוך היא עלולה להיסתם. במקרה בו הסתימה ממוקמת באזור יציאת הביוב, וזורמים מים רבים בבית, הביוב עלול לעלות על גדותיו ולהציף את הבית. גם כאן יש צורך באיתור מיידי של מקור ההצפה ובשאיבת הצפות.

 

 

טיפול בהצפות באופן מיידי

בכל סוג הצפה יש צורך בטיפול מיידי אחר. אם יורד בחוץ גשם חזק או שאתם רואים שמקור ההצפה הוא מחוץ לבית – מזרם חזק שנכנס פנימה – הצעד הראשון הוא להתקשר ישירות לעיריה. אם העיריה לא מספקת מענה מהיר או הולם יש לקרוא לאינסטלטור מהיר 24/7 או לחברה המתמחה בשאיבת הצפות. קיימות בארץ מספר חברות שמטפלות בתחום בעזרת מכשירים חזקים ומתקדמים: משאית שאיבה (ביובית), מכשירי הצפה נקודתיים ואף צוות שיקום מומחה.

 

אם המקרה הוא של נזילה בתוך הבית, ברגע שאתם שמים לב לשלוליות מים חשודות על הרצפה, או שומעים ממישהו שמשהו לא בסדר ויש הצפה בבית או במשרד, קודם כל רוצו מהר וסגרו את השיבר של הבית. לאחר מכן התקשרו במהירות לחברת שאיבת הצפות ובקשו ממנה לשלוח נציג, ואז היכנסו בחזרה הביתה ובצעו אומדן כללי כדי להבין במה מדובר. אם המים מגיעים ממקום ברור – סדק בקיר ששייך לצנרת, או כיור מסוים – תוכלו ישר לאתר אותו ולדעת להתקשר לאינסטלטור יצאת צדיק כדי שיגיע יחד עם אנשי שאיבת ההצפות. אם מקור המים ממקום אחר – סתימה שלא ברור לכם איפה היא נמצאת או פיצוץ שלא נראה לעין – הסתפקו בכך שסגרתם את השיבר של הבית ובכך מנעתם זרימה נוספת, והמתינו להגעת השואבים ולאבחון מקצועי של מקור הבעיה.

 

לפעמים עלולה להיווצר הצפה בדירה שנובעת מדירה שסמוכה לה. תזהו זאת כאשר סגרתם את השיבר והזרם לא נפסק. במקרה כזה מהרו לקרוא לשואבים אך בו זמנית בקשו לסגור את השיבר של השכנים ובדקו אם יש מישהו בדירה הסמוכה שיוכל לפתוח את הבית לאינסטלטור ולסייע בטיפול בבעיה שמקורה בבית שלו.

 

במידה וההצפה עצמה לא מסיבית, אך ברור שמקורה בתוך הבית – לא חובה לקרוא לחברת שאיבה אך כן יש צורך לקרוא לאינסטלטור שיטפל במקור ההצפה. בינתיים העסיקו את עצמכם ואת כל מי שבסביבה בגריפת המים מתוך הבית בעזרת מגבים ודליים, כדי למנוע עד כמה שניתן חלחול שלהם לתוך המרצפות והקירות. אם נשאר זמן קחו את החפצים שנפגעו מהמים – שטיחים, רהיטים, מסמכים וספרים – והוציאו אותם לייבוש כדי למנוע נזק נוסף. שיקום הרהיטים והחפצים יוכל להתבצע בידי חברה ייעודית לשיקום נזקי הצפה.

 

חשוב!

 בכל מקרה מהמפורטים מעלה, יחד עם סגירת השיבר או ברגע שאתם קוראים לחברת שאיבת מים, מהרו לסגור את מפסק החשמל של הדירה. בכך תשמרו על עצמכם מפני אסון: המים שמחלחלים בדירה עלולים להגיע לקווי חשמל ולמכשירים, להרטיב את המערכת ולגרום לחשמול או לפיצוצים.

 

הצפה – איתור המקור וטיפול מהיר

על כתפיו של האינסטלטור שיגיע לבדיקת ותיקון מקור ההצפה מוטלת אחריות כבדה: עליו לאתר את מיקומה המדויק של הבעיה, לוודא שלא קיימים מוקדים נוספים שגרמו לה ולתקן אותה במקצועיות כדי לוודא שהבעיה לא תחזור. בנוסף, הוא יצטרך לבצע סריקה והערכת נזקים כללית בכל רחבי הבית ובכל מקום אליו מי ההצפה הגיעו. קירות אליהם חלחלו מים, רצפה שנפגעה מהרטיבות, צינורות שנמצאים בסביבה רטובה ומכשירי חשמל שנמצאים בסכנה – כולם צריכים לחזור לשימוש באופן מבוקר לאחר תיקון שלהם וייבוש מלא של האזור, מאחר ואם זה לא יקרה – תימצאו בסכנה ממשית של היווצרות עובש, שחרור חומרים מסוכנים לאוויר, חשמול והתמוטטות תשתיות.

 

על האינסטלטור לבדוק היכן התרחש הפיצוץ בצינור ולהחליף אותו בצינור חדש וחזק יותר. במידה והצנרת כולה ישנה ומועדת לסכנה – יש להחליף או לחזק גם אותה בעזרת צינורות פנימיים. אם ההצפה נוצרה בשל סתימה במערכת הביוב, יש לפתוח את הסתימה ביסודיות ולבדוק שהאזור אכן נקי מהפסולת שהצטברה בו ושהסתימה לא גרמה לסדקים בצנרת.

 

את כל זאת האינסטלטור יבצע בעזרת מכשירים מיוחדים לאיתור נזילות וסתימות, מעטפת צינור שניתנת להשחלה בתוך צינורות אחרים או פירוק של הקיר ושיפוץ הצנרת הישנה. בחרו באינסטלטור מומחה ואמין שאתם סומכים עליו שיבצע את העבודה רבת החשיבות באופן אחראי ומקצועי.

 

שיקום נזקי הצפה

 לאחר שתיפטרו ממקור ההצפה ותנשמו לרווחה, עדיין נשאר נושא נוסף שחשוב לטפל בו: ההצפה הספיקה לעבור בבית ולחולל שמות בחפצים וברהיטים שלכם. לכן יש למיין אותם, לייבש אותם ובמידת הצורך לבצע שיקום שלהם. קיימות בשוק חברות ייעודיות שמתמחות בנושא שיקום נזקי הצפה, ויכולות לשקם באמצעים מיוחדים גם נזקים בבית – ייבוש ושיפוץ קירות, רצפה וקווי חשמל – וגם רהיטים וחפצים – שחזור מסמכים ותמונות, ייבוש ושיקום ספות עור ובד, שחזור רהיטים וניקוי שטיחים. בנוסף, חשוב לבצע טיפול לקירות מונע עובש שישמור על בריאותכם, ולעתים – לצבוע מחדש את הבית ואת הקירות שהתקלפו לאחר ההצפה.

התקשרו עכשיו ואבוא לעזור