התקשרו עכשיו ואבוא לעזור
דף הבית   »   תיקון צנרת בבית משותף

תיקון צנרת בבית משותף

למגורים בבניין דירות יש יתרונות רבים: נוף, נוחות, מיקום וקרבה לשכנים. אך עם זאת, הקרבה בבניין משותף עלולה ליצור בעיות טכניות מאתגרות. מה קורה אם משהו ניזוק בשטח הציבורי של הבניין? איך מחליטים על רכישת חפצים ללובי? מי מטפל בסוגי נזקים שונים? אחת הבעיות הנפוצות שנוטות לצוץ בבית משותף, לצד סכסוכי חניה, היא סוגיית תיקון צנרת בבית משותף, כאשר תיקון צנרת מים בבית משותף מוטלת בכל פעם על אדם אחר ומאתגרת את יחסי השכנות התקינים בבניין, מערבת את ועד הבית ודורשת מהשכנים לשמור על הצנרת שלהם – אם לא לטובתם אז לטובת השכנים.

תיקון צנרת בבית משותף

מי משלם, מי מתקן ואיך מיקום התקלה משפיע על התיקון? בואו נדבר על זה.

לפי חוק בתים משותפים ביוב הוא נחלתם של אחד משני גורמים: או ועד הבית (כלומר כלל דיירי הבניין המשותף) או דייר יחיד. החלוקה מתבצעת לפי מיקום התקלה: אם מתרחשת סתימה או נזילה באזור הצנרת של דירה מסוימת, עד החיבור למערכת הביוב הכללית של הבניין, האחריות על תיקונה נופל על בעלי הדירה. במידה והתקלה קרתה באזור הצנרת של כל הבניין, על כל הדיירים להשתתף בעלות התיקון או פתיחת הסתימה.

פרוטוקול זה, המעוגן בחוק בתים משותפים בנוגע לביוב ולצנרת, יעיל מאוד לקטיעת סכסוכי שכנים במידה ותקלה בצנרת של דירה אחת משפיעה על דירה אחרת: פיצוץ בצנרת גורם לנזילה בדירה שנמצאת מתחתיה, סתימה בביוב של דירה אחת משפיעה על זרם המים של הדירה הצמודה לה ומצבים דומים.

 

היווצרות בעיה בצנרת

תקלות צנרת וביוב מופיעות בכל מקום ובכל זמן, בתצורות שונות: בבתים מסוימים הצנרת ישנה וחלודה, ולכן נוטה להישבר ולהיסדק. בבתים אחרים שימוש לקוי במערכות הביוב של הבית גורם להיווצרות סתימות. כדי לשמור על הצנרת שלכם היטב יש להקפיד על כמה כללים: קודם כל, לעולם לא להכניס מגבונים לאסלה – זהו גורם מרכזי לסתימות בביוב. בנוסף, הימנעו מהכנסת שאריות מזון ושומנים לצנרת. שימו רשת ברזל על חורי הניקוז של הכיורים כדי למנוע היסחפות חלקיקי פסולת במורד הזרם וכך להאריך את חיי הצנרת ללא סתימות.

במידה ואתם מזהים סימנים חשודים או שינויים במערכת המים של הדירה, כגון – צריכה מוגברת של מים, עובש שצץ במקום מסוים בבית, רטיבות, נפיחות על הקירות או לחץ מים שנחלש – זה הזמן לחפש אחר מקור הבעיה בהקדם כדי למנוע התפשטות שלה ונזק חמור יותר למערכות הבית. פיצוץ בצנרת שמצבו מחמיר עלול לפגוע בקירות הבית, לגרום לעובש מסכן חיים ואף ליצור קורוזיה, לפגוע במערכת החשמל ולהציב אתכם בסכנת התחשמלות.

בנוסף לגורמי תקלות בצנרת הבית שתלויים בכם, הצנרת עלולה להיפגם גם עקב תקלות כלליות: שורשים חזקים שפוגעים בצנרת ולעתים מצריכים תיקון נזילה בצינור ביוב משותף באזור בסיס הצנרת של הבניין, שיפוץ שנערך בצורה רשלנית ליד הבניין או בתוכו ופגע בחלק מהצנרת, או סתם צנרת ישנה וחלודה שנוטה להיפגם בבניינים ישנים עקב שנים ארוכות של שימוש.

נזילה מהשכן למעלה: רטיבות בתקרה מהשכן

 

תיקון צנרת בבית משותף – השלבים לפתרון התקלה

ראשית, חשוב לבדוק מאיזה אזור של הצנרת נובעת הבעיה כדי לדעת בסתימת ביוב בבית משותף מי משלם. רצוי שתיקון צנרת מים בבית משותף יתבצע על ידי אינסטלטור מקצועי שקודם כל יאבחן מהיכן נובעת הבעיה ולאחר מכן יתקן אותה. לכן, כאשר אתם מזהים בעיה בבית משותף – קודם כל הזמינו אינסטלטור אמין, וודאו שוועד הבית מודע להזמנה ומאשר אותה.

 

לאחר מכן בקשו ממנו לבדוק האם הבעיה היא בצנרת של דירה מסוימת בתוך הבית המשותף או של הצנרת הכללית של הבניין. בקשו ממנו דו"ח חתום על כך – הוא ישמש אתכם בהמשך לקבלת החזרים מהביטוח או כדי לאמת לשאר הדיירים את הצורך בתשלום משותף לתיקון הצנרת.

 

כעת, אם הבעיה נובעת מדירה מסוימת – ודאו שבעלי הדירה מודעים לכך ומוכנים לשלם על תיקון הנזילה או הסתימה.

 

אם הבעיה נובעת מסתימה או פיצוץ באזור כללי של הצנרת, ששייך לכל הבניין, ודאו שנציגי ועד הבית מודעים לעניין, ישלמו על התיקון מקופת הבית המשותף ויימצאו באזור בשעת תיקון התקלה.

 

כעת האינסטלטור יבצע תיקון צנרת בבית משותף באחת מהטכניקות הבאות:

  • אם מדובר בסתימה, התיקון מתבצע בעזרת פירוק ידני של חלק הצנרת בו נמצאת הסתימה, בעזרת שימוש בקפיץ ייעודי (ידני או חשמלי) לפתיחת סתימות או בסיוע של מכונה שיוצרת לחץ בצנרת, כגון ביובית.
  • אם מדובר בפיצוץ או בנזילה, יידרש מאינסטלטור יצאת צדיק לאתר את הנקודה המדויקת בה התרחש הפיצוץ (בעזרת מצלמת חום או לפי סימנים חיצוניים שצצו על הקירות, הצינורות או הרצפה). לאחר מכן הוא יפרק את הקיר או את הצינור ויחליף אותם, יכניס מעטפת צינור פנימית לצינור הקודם או יבצע מעקף צנרת – טכניקה בה מחברים צינור שעוקף את אזור הסתימה ומעבירים את זרם המים מהמסלול הקודם למסלול חדש, וכך מונעים את הצורך בפירוק הצנרת הישנה. למידע נוסף על איתור נזילות>>

 

חשוב לשים לב:

  • תושבים רבים מחזיקים בביטוח אישי על תקלות בבית, ולעתים לבניין כולו ביטוח תיקון תקלות בבית המשותף. במקרים כאלו הביטוח עלול לסרב לשלם על הבעיה – ולכן חשוב מאוד לשמור על דו"ח האינסטלטור, בו מוכח מקור הבעיה, איתו תוכלו לחייב את הביטוח לשלם על התקלה לפי חוק בתים משותפים לענייני ביוב.
  • ועד הבית או השכנים לא מקשיבים לכם, והתקלה לא מתוקנת מאחר וכולם מסרבים לשלם? החוק לצדכם. החובה על תיקון תקלות בביוב של בית משותף מוטלת על זה שהסתימה או הפיצוץ נגרמו בתחום האחריות שלו, וניתן לחייב את קיום התיקון בפנייה למפקח על המקרקעין שיורה לבצע את התיקון או יחייב את האחראים לשלם רטרואקטיבית אחרי שאתם שילמתם על תיקון התקלה.

 

צריכים לתקן צנרת בבניין משותף? אני קרוב, מקסימום מרחק של טלפון ממכם, דברו איתי בטלפון 072-392-6556 אורן >>

 

תכנים קשורים נוספים שיתכן ויעניינו אותך:

שיפוץ צנרת

פיצוץ בצינור

החלפת צנרת ביוב

צילום צנרת ביוב לצורך איתור ותיקון תקלה

התקשרו עכשיו ואבוא לעזור